Každý z nás, ať už chce nebo nechce, musí vycházet ven do ulic mezi lidi, které nezná. Proto se pojďme podívat na to, jak to na českých ulicích vypadá. Zaměřím se především na větší města. Je až neskutečné, jak se ulice změnily za posledních 20 let. Změnila se mentalita lidí. Lidé dostali do ruk prostředky, které jim „pomáhají“ nevnímat okolí. Doba se zrychlila a ulice jsou používány především jen pro místo, kde musím jít, abych se někam dostal, nějak to přetrpěl. Zkuste si sednout někde na rušné ulici na lavičku a zkuste sledovat lidi, jak se chovají. Uvidíte sami, že spousty lidí bude mít sluchátka v uších, řešit něco po telefonu nebo všeobecně bude mít telefon v ruce. Nebo bude někam spěchat, oči sklopené do země a prostě jen jdou. Zkuste se posadit někde na rušnou ulici, kde jsou poblíž obchody, sledujte lidi, kteří se zastaví u výloh a podívají se dovnitř. Takových lidí z ulic ubývá. Bohužel. Toto jsou ještě situace, které nás nijak neohrožují, tyto situace se ale opakují i v případě potřebné pomoci.

Setkal jsem se několikrát s chováním, kdy na ulici křičela paní, protože se hádala s mužem, lidé jen šli kolem, s nikým to ani nehlo. Nikdo se nezastavil a neřekl tomu páru, nechte toho, nechte si to na doma, nikdo nezavolal policii. Lidé jsou lhostejní a mají strach. Já se ani nedivím, jsme všichni masírování médii, kolik psychopatů chodí po ulici a do médií se vždy dostanou jen ty nejhorší případy typu kolemjdoucí se zastal ženy, byl ubodán.

Ale zkuste se vžít do této situace, jdete domů, cítíte se bezpečně, kolem spousty lidí, kolem panelové domy, relativně bezpečná situace. Najednou příjde napadení. Poznáte, že z bezpečné situace jste najednou na ulici sami, v panelácích se lidé dívají jen přes záclonu, kdo to tam zase křičí a Vy zůstáváte sami. Najednou Vám dojde, že to co bylo před 20 lety, kdy by vyběhla půlka baráku a útočníkovi dali co proto, je dávno pryč. Vy se o sebe musíte postarat sami. Takto vidím stav českých ulic v dnešní době já. Bohužel, toto mé vnímání mi potvrzuje i spousty lidí, kteří příjdou na kurz sebeobrany a popisují své zážitky, když byli napadeni. Také si mysleli, že ulice jsou relativně bezpečné a přišli na kurz sebeobrany až ve chvíli, kdy zjistili, že tato doba je dávno pryč, že je třeba se umět postarat sám o sebe a své blízké.