Je několik různých typů kurzů sebeobrany. Jak poznat ten správný pro Vás? Je velmi důležité být k sobě upřímný a říct si, co jsem a nejsem schopný zvládnout. Nejhorší je, když se začátečník, který se přecenil, přihlásil do kurzu pro pokročilé, kde není schopen pobrat všechny detaily pohybu a kurz byl pro něj jen ztráta času, jen proto, že kdysi dávno navštěvoval např. box.

Jsou 2 hlavní kritéria, které si musíte správně zvolit při rozhodování, který kurz sebeobrany si vybrat.

První kritérium je doba trvání. Zde se setkáte nejčastěji se dvěmi formami. První je intenzivní kurz trvající např. na 3-4 hodiny. Druhá forma je několikaměsíční kurz hodinu týdně. Obě mají své výhody a nevýhody. Výhody průběžného kurzu jsou ty, že v daný den nejsou tak časově náročné, naučí člověka pravidelnosti a většinou takový člověk pak vyhledá oddíl, kde by mohl ve svém zdokonalování se pokračovat, na první pohled se zdají i finančně výhodnější. Přece za své peníze dostanu více lekcí, řeknete si. Tyto výhody se ovšem velmi rychle mohou přeměnit v nevýhody. Časová nenáročnost v daný den znamená velkou časovou náročnost po celou dobu trvání. Jednou vynecháte, už se hůře navazuje. Ne každý je schopný zavést pravidelnost, např. kvůli práci a změny ranních a odpoledních směn. Stejně tak i finanční výhodnost je jen zdánlivá, stačí přičíst náklady na opakovanou dopravu. Většinou se za danou hodinu naučíte opravdu minimum. Protože velká část je věnována rozcvičce a opakování. Proto na výuku nových věcí nezbývá tolik času.

 

Naproti tomu intenzivní kurz, který trvá 3-4 hodiny je zaměřen na konkrétní situace, dostatečně se procvičí daná problematika a není tak časově náročný z dlouhodobého hlediska. Většinou se tyto kurzy pořádají o víkendech, kde je větší pravděpodobnost, že budete mít volno. Myslím si, že toto je lepší varianta pro osobu, která je úplný laik, chce se jen něco málo naučit ale neplánuje pravidelně navštěvovat oddíl bojových umění. Nevýhoda tohoto kurzu je, že bývá z pravidla dražší, daný den zabere mnohem více času a člověk jde domů více unaven.

Druhé kritérium, které byste měli zvážit při výběru kurzu sebeobrany, je jeho obsah. Opět se setkáte se dvěmi možnými formami. První forma má k nalákání klientů spousty prezentačních videí, kde jeden člověk pacifikuje druhého během vteřiny a to je přesně to, co by každý chtěl umět. Nicméně vězte, že za tímto jsou léta dřiny a tréninku, než člověk zvládne složitou techniku. Druhá forma se snaží naučit klienta tomu, jak se do konfliktu vůbec nedostat, jak se mu vyhnout a až v případě, že vše  zklame, jak jednoduše zareagovat, aby vznikl prostor pro útěk. Tzn. První varianta jde cestou mnoha technik, které si vyzkoušíte a v rámci dané hodiny Vám určitě půjdou a budou Vás bavit. Ovšem po měsíční pauze už nebudete vědět, jak daná technika byla, jak fungovala a už vůbec si nebudete natolik jistí, abyste ji v reálném napadení pod stresem použili. Druhá varianta jde cestou prevence a jednoduchých principů zaskočení útočníka. Myslím si, že v obsahu kurzu pro začátečníky platí více než jinde přísloví: Méně je někdy více.